Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 15-01-2018

  Kujawsko-Pomorskie: rak płuca należy do najczęstszych zabójców

  W województwie kujawsko-pomorskim rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Do najczęstszych należy rak płuca.

  Z najnowszego raportu o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w regionie, przygotowanego przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów - Centrum Onkologii w Bydgoszczy wynika, że w 2015 r. wśród mieszkańców województwa nowotwór zdiagnozowano u 9878 pacjentów; 4 961 przypadków dotyczy mężczyzn, liczba zachorowań u kobiet wyniosła 4917 - informuje Gazeta Pomorska.

  U mężczyzn nowotwór najczęściej umiejscawia się w oskrzelach i płucu (920 przypadków), w gruczole krokowym (898) i jelicie grubym (591). Kobiety najczęściej atakuje nowotwór piersi (988 przypadków), na miejscu drugim jest rak oskrzela i płuca (554), trzecie zajmuje rak jelita grubego (512).

  Rak płuca to w ogromnej większości efekt wieloletniego palenia papierosów. Ci, którzy nie mogą wyzwolić się z nałogu, powinni wykonywać kontrolne badania płuc. W tym celu Centrum Onkologii w Bydgoszczy zgłosiło się do konkursu na realizację programu wczesnego wykrywania raka płuca z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej. Jeśli wygra, szpital będzie mógł prowadzić badania przesiewowe, które pozwalają wykrywać zmiany w płucach we wczesnym etapie choroby.

   

  Rynek Zdrowia.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".