Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 05-01-2018

  Projekt prof. Magdaleny Król może być przełomem w terapii onkologicznej

  Projekt prof. Magdaleny Król ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie został wyróżniony przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) jako jeden z najciekawszych grantów sfinansowanych w ciągu 10 lat działania tej organizacji.

  Dzięki grantowi ERC na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW utworzono Król Lab - informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym SGGW. Pracujący w nim zespół będzie przez pięć lat prowadził projekt badawczy mający wyjaśnić zjawisko biologiczne odkryte przez prof. Król.

  Badaczka zauważyła, że pewne komórki układu immunologicznego przekazują komórkom nowotworowym specyficzną grupę białek i wpadła na pomysł wykorzystania tej wiedzy w praktyce onkologicznej. Ten mechanizm może prawdopodobnie zostać wykorzystany do precyzyjnego dostarczania leków niszczących nowotwór bezpośrednio do guza. Jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, może to oznaczać przełom w terapii onkologicznej.

  - To tak, jakby komórkom układu odpornościowego pacjenta założyć plecaki z ładunkami wybuchowymi, dla których celem będzie nowotwór - mówi o swoich badaniach cytowana przez SGGW prof. Król.

  Dorobek naukowy prof. Magdaleny Król był już wcześniej zauważany i doceniany. W 2013 r. została laureatką nagrody naukowej tygodnika "Polityka", a w 2014 r. zwyciężyła w plebiscycie "Polacy z werwą" w kategorii Nauka.

  Prestiżowy grant ERC o wartości ponad 1,4 mln euro prof. Magdalena Król otrzymała w 2016 r. Pod koniec grudnia 2017 r. projekt ten został uznany przez ERC za jeden z najciekawszych grantów, które uzyskały finansowanie w ciągu 10 lat działania tej organizacji. Oprócz prof. Król, wśród autorów 10 najciekawszych projektów znaleźli się również m.in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2016 r. Ben Feringa, historyczka z King\'s College London Ananya Kabir czy fizyk z Uniwersytetu w Bristolu Jeremy O\'Brien.

  Rynek Zdrowia

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".