Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 07-02-2018

  Protonoterapia bez przewag nad radioterapią w raku płuca

  Pierwsze randomizowane badanie porównujące protonoterapię z konwencjonalną radioterapią nie odkryło różnicy w toksyczności, która wydaje się być główną przewagą protonoterapii.
  Badanie obejmowało pacjentów z nieoperacyjnymi niedrobnokomórkowym rakiem płuca i nie wykazało przewag protonoterapii odnośnie redukcji poważnej toksyczności w płucach w porównaniu z intensywnie modulowaną terapią fotonową IMRT. Zdaniem badaczy odkrycie stawia wyzwanie założeniu, że protonoterapia ma przewagę oraz wskazuje na wagę dowodów oraz badań randomizowanych. Jedna z badaczek, onkolog twierdzi wprost, że nie rekomendowałaby protonoterapii poza badaniem klinicznym dopóki nie zostaną zademonstrowane kliniczne korzyści w prospektywnym badaniu randomizowanym.

  Wyniki badania zostały opublikowane w Journal of Clinical Oncology a wstępnie zaprezentowano je podczas ASCO 2016. Wtedy ekspert z Uniwersytetu w Maryland stwierdzał, że zasady są takie same dla onkologów i radioterapeutów a protonoterapia powinna pozostać metodą eksperymentalną, ponieważ technologia, podobnie jak lek nie powinna być wprowadzana dopóki jej korzyści nie zostaną zademonstrowane.

  Badanie MD Anderson Cancer Center obejmowało 149 pacjentów z nieoperacyjnym rakiem płuca.

  Termedia.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".