Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska
  • 04-02-2010

  4 luty- Światowy Dzień Walki z Rakiem.

  "Rakowi też można zapobiegać " to hasło, które przyświeca obchodom Światowego Dnia Walki z Rakiem. Według ekspertów WHO dzięki prostym działaniom, jak niepalenie papierosów, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i ochrona przed infekcjami wywołującymi raka - można by zmniejszyć o ponad 30 proc. liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe.
  Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe ciągle rośnie, ma to związek z powiększaniem się i starzeniem światowej populacji. Wraz z wiekiem słabną bowiem mechanizmy naprawy uszkodzeń DNA, które są punktem wyjścia do rozwoju nowotworu.

  Największa śmiertelność związana jest z pięcioma rodzajami raka, tj.

  • rakiem płuc (1,3 mln zgonów rocznie),
  • żołądka (ponad 800 tys. zgonów),
  • jelita grubego i odbytnicy (640 tys.),
  • wątroby (610 tys.)
  • rakiem piersi (520 tys. zgonów rocznie).

  Na nowotwór złośliwy może zachorować każdy, niezależnie od wieku, płci czy sytuacji materialnej. Chorują ludzie młodzi i starsi, nawet dzieci, kobiety i mężczyźni, biedni i bogaci.

  Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii aktywnie uczestniczy w działaniach walki z rakiem, prowadząc Program profilaktyki wczesnego wykrywania rak płuc. Program przeznaczony jest dla mieszkańców Wielkopolski. Do tej pory z bezpłatnej tomografii, w ramach programu, skorzystało prawie 1700 osób.

  Europejski kodeks walki z rakiem.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".