4 luty- Światowy Dzień Walki z Rakiem.
"Rakowi też można zapobiegać " to hasło, które przyświeca obchodom Światowego Dnia Walki z Rakiem. Według ekspertów WHO dzięki prostym działaniom, jak niepalenie papierosów, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i ochrona przed infekcjami wywołującymi raka - można by zmniejszyć o ponad 30 proc. liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe.
Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe ciągle rośnie, ma to związek z powiększaniem się i starzeniem światowej populacji. Wraz z wiekiem słabną bowiem mechanizmy naprawy uszkodzeń DNA, które są punktem wyjścia do rozwoju nowotworu.
Największa śmiertelność związana jest z pięcioma rodzajami raka, tj.
- rakiem płuc (1,3 mln zgonów rocznie),
- żołądka (ponad 800 tys. zgonów),
- jelita grubego i odbytnicy (640 tys.),
- wątroby (610 tys.)
- rakiem piersi (520 tys. zgonów rocznie).
Na nowotwór złośliwy może zachorować każdy, niezależnie od wieku, płci czy sytuacji materialnej. Chorują ludzie młodzi i starsi, nawet dzieci, kobiety i mężczyźni, biedni i bogaci.
Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii aktywnie uczestniczy w działaniach walki z rakiem, prowadząc Program profilaktyki wczesnego wykrywania rak płuc. Program przeznaczony jest dla mieszkańców Wielkopolski. Do tej pory z bezpłatnej tomografii, w ramach programu, skorzystało prawie 1700 osób.