Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 20-09-2013

  II Chodzieskie Warsztaty Pulmonologiczne-relacja

  Przybyłych do szpitala w Chodzieży gości powitał dyrektor Centrum prof. nadzw. dr hab. med. Aleksander Barinow-Wojewódzki. Pierwsza sesja pulmonologiczna rozpoczęła się wykładem dr Tomasza Przysieckiego, który przybliżył tematykę związaną z leczeniem POCHP w świetle aktualnych wytycznych GOLD, następnie dr Mariusz Łabędzki zaprezentował działanie, farmakokinetykę i skutki uboczne leków stosowanych w chorobach obtuacyjnych płuc. W dalszej części dr Anna Kłos przedstawiła zagadnienia związane z gruźlicą jako problemem układu oddechowego, a także „pozapłucnym” Jako ostatni prelegent w pierwszej sesji wystąpił dr n. med. Paweł Gruszczyński omawiając znaczenie testów diagnostycznych QuantiFERON TB GOLD w rozpoznaniu zakażenia prątkiem Mycobacterium tuberculosis.

  W drugiej sesji onkologiczno-rehabilitacyjnej jako pierwszy wystąpił dr Piotr Ławiński prezentując tematykę związaną z diagnostyką guzków płuc z perspektywy pulmonologa. Z kolei dr Paweł Zieliński przedstawił diagnostykę guzków płuc z perspektywy torakochirurga. Następnie dr Alicja Olejniczak-Mania przedstawiła fakty i mity związane z rehabilitacją pulmonologiczną. Sesja zakończyła się wystąpieniem dr Małgorzaty Koszutskiej- Błaszczyk na temat roli lekarza rodzinnego w procesie rehabilitacji pulmonologicznej.

  Sesja trzecia - torakochirurgiczna i przeszczepów płuc- rozpoczęła się wykładem na temat krótkiego zarysu transplantacji płuc na świecie i w Polsce, który przedstawił prof. nadzw. dr hab. med. Aleksander Barinow- Wojewódzki, następnie dr Piotr Gabryel omówił zagadnienia dotyczące transplantacji płuc oraz stan aktualny wg ISLHT. Wskazania i przeciwwskazania do przeszczepów płuc w zależności od rodzaju choroby zreferowała dr Magdalena Załęcka, w dalszej części dr n. med. Cezary Piwkowski omówił najważniejsze problemy związane z uruchomieniem programu transplantacji. Na zakończenie sesji ponownie głos zabrał prof. nadzw. dr hab. med. Aleksander Barinow- Wojewódzki prezentując program przeszczepu płuca, który realizowany będzie w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".