Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska
  • 15-07-2013

  Kurkumina może długotrwale chronić płuca wcześniaków

  Wcześniaki są poddawane tlenoterapii i sztucznej wentylacji. Niestety, ratujące życie zabiegi prowadzą do dysplazji oskrzelowo-płucnej. Najnowsze badania naukowców z Los Angeles Biomedical Research Institute wykazały jednak, że uszkodzeniom można na dłuższą metę zapobiegać za pomocą kurkuminy, żółtego barwnika z kłączy ostryżu.
  Podczas eksperymentów zauważono, że kurkumina zabezpieczała zarówno przed dysplazją oskrzelowo-płucną, jak i hiperoksją, czyli podwyższonym stężeniem tlenu w tkankach. Wcześniej zespół z tego samego Instytutu zademonstrował, że ochrona utrzymuje się tydzień od narodzin, tym razem czas ten wydłużył się nawet do 3 tyg.
  Jednodniowe szczurzęta przez 5 dni wystawiano na oddziaływanie 21% albo 95% O2. W tym czasie jednej grupie zwierząt raz dziennie podawano śródotrzewnowo kurkuminę (5 mg/kg), a drugiej nie. Później, do 21. doby życia, gryzonie oddychały powietrzem atmosferycznym. Na końcu Amerykanie oceniali rozwój płuc. Dodatkowo prowadzono badania in vitro na fibroblastach płuc 19-dniowych szczurzych płodów. W tym przypadku po dobowej hiperoksji w obecności (5μM) i przy braku kurkuminy badano markery apoptozy oraz aktywacji MAPK.
  Kurkumina jest znana z silnego działania przeciwutleniającego, a także właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, przez co terapia z jej użyciem wygląda obiecująco [...] - przekonuje dr Virender K. Rehan.

  3 lipca 2013/Rynek Zdrowia

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".