Postępy w rehabilitacji klinicznej-relacja z konferencji
Corocznym zwyczajem, w szpitalu w Ludwikowie, w dniu 14.12.2012 odbyła się konferencja naukowo- szkoleniowa pt.”Postępy w rehabilitacji klinicznej”.
Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marek Woźniak- Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prof. Jacek Wysocki- Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Jerzy Smorawiński- Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, prof. Roman Słowiński- Prezes Polskiej Akademii Nauk o/Poznań.
Przybyłych do Ludwikowa gości powitał dyrektor Centrum– prof. Aleksander Barinow-Wojewódzki, po czym poprosił o prowadzenie pierwszej sesji dr Agatę Łakomy oraz dr Wojciecha Romanowskiego.
Jako pierwsza wystąpiła dr Monika Plucińska z SPZOZ Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Poznaniu prezentując temat- lekarz wobec problemu edukacji w zakresie bezpiecznego współżycia seksualnego pacjentów po operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego, mgr Mateusz Romanowski z Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego- zaprezentował zagadnienia dotyczące masażu głębokiego- działanie przeciwbólowe u kobiet w ciąży, dr Mateusz Klimorowski reprezentujący Poznański Ośrodek Reumatologiczny opowiedział o masażu poprzecznym i kinezyterapii w tendinopatiach, z kolei problemy w procesie rehabilitacji u pacjentów w podeszłym wieku dr Jolanta Rajewska- przedstawicielka Polskie Towarzystwo Gerontologiczne. Pierwsza sesję sowim wystąpieniem zakończył Jakub Gowin, który zaprezentował system ASCOM – kiedy liczy się każda sekunda- rozwiązania telekomunikacyjne dla szpitali.
Po przerwie kawowej, dyrektor Centrum poprosił o prowadzenie drugiej sesji prof. Grzegorza Mielcarza- prodziekana Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji. Jako pierwsza wystąpiła dr Katarzyna Domaszewska z Zakładu Fizjologii AWF w Poznaniu prezentując zagadnienia związane ze spiroergometrią, po niej mgr Elżbieta Bach z Zakładu Rehabilitacji Reumatologicznej prezentując różne formy aktywności w osteoporozie, w dalszej części dr Małgorzata Adamska z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii zaprezentowała zagadnienia dotyczące zmęczenia oraz zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, mgr Magdalena Kociałkowska również z WCPiT przedstawiła znaczenie rehabilitacji psychologicznej w pulmonologii, natomiast mgr Karolina Zaleśna również reprezentująca Centrum Pulmonologii zaprezentowała dysfunkcje mięśniowo-powięziowe u pacjentów w POCHP, prof. Grzegorz Mielcarz omówił wpływ suplementacji kreatyną na wydolność psychofizyczną w podeszłym wieku, jako ostatni wystapił przedstawiciel firmy Zepter prezentując zagadnienia związane ze światłoterapią w rehabilitacji klinicznej- światło bioptronu.
Po zakończeniu części naukowej rozpoczęła się część artystyczna podczas, której kwartet smyczkowy z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Poznaniu zaprezentowała zgromadzonym gościom utwory muzyczne wprowadzające w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Tradycyjnie odbyła się również loteria fantowa podczas, której uczestnicy mogli wylosować szereg atrakcyjnych nagród.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli okazję skosztować świątecznych przysmaków.