Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 07-06-2019

  Pożar i ewakuacja pacjentów, ratowanie rannych - za nami ćwiczenia w szpitalu WCPiT w Ludwikowie

  W dniu 07.06.2019 r. kilkanaście minut po 12.00 - ej, pracownica Portierni otrzymuje informację o pożarze,  generowaną z „czujek dymowych” w piwnicy Pawilonu I. Wezwany telefonicznie pracownik pobliskiej pracowni RTG, po sprawdzeniu – potwierdza  pożar, alarmuje   głosem przebywających w pobliżu, telefonicznie - „112” i Kierownika dz. Techniczno-Eksploatacyjnego. Ten, w wyróżniającej go kamizelce „Kierującego ewakuacją” udaje się w rejon zagrożenia, już na miejscu, po ocenie sytuacji zarządza ewakuację pacjentów i personelu Oddziału Leczenia Gruźlicy (OLG) do Mosińskiego  Ośrodka Kultury (MOK), ustala Rejon Zbiórki oraz wzywa transport zabezpieczany przez Zakład Usług Komunalnych. Powiadamia o pożarze Władze Gminy, Pełnomocnika ds. szpitala oraz Dyrektora Centrum.  Dowódca przybyłych jednostek Państwowej  i Ochotniczych Straży Pożarnej przejmuje kierowanie całością, organizuje gaszenie pożaru, ratowanie poszkodowanych i uwięzionych w pomieszczeniach odciętych ogniem. Ratownicy medyczni PSP po udzieleniu I-ej pomocy przekazują „poszkodowanych” załodze wezwanego „Pogotowia Ratunkowego”.
  Patrol Policji konwojuje autobus z ewakuowanymi do MOK, Straż Miejska wspomaga izolację  rejonu zagrożenia.
  Był to scenariusz zdarzenia napisanego na potrzeby ćwiczenia, którego założenie było jak najbardziej realistyczne.
  Celem przeprowadzonych działań było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej  jaką jest pożar w szpitalu. Ważnym elementem ćwiczenia było też pokazanie udziału Systemu Sygnalizacji Pożaru w szybkości  alarmowania i przybycia Służb Ratowniczych do miejsca zdarzenia. To także doskonała okazja do sprawdzenia znajomości procedur przez pracowników szpitala na wypadek ewakuacji, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników szpitala.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".