Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 24-05-2019

  Pożar w szpitalu -ratowanie rannych i uwięzionych, ewakuacja pacjentów

  To ćwiczenie, przeprowadzone  24.05.2019 r. w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii- w szpitalu w Poznaniu, z udziałem Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. Pozorowany „Pożar” pojawił się na II piętrze nowej części budynku szpitalnego „A”, w pomieszczeniu Laboratorium. Zaalarmowano Służby Ratownicze „112”, powiadomiony o sytuacji Dyrektor szpitala niezwłocznie zarządził ewakuację  pacjentów, w role których wcielili się uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Handlowych z Poznania.

  Na miejsce pożaru zadysponowano Służby Ratownicze. Strażacy po rozwinięciu sprzętu do gaszenia ognia ratowali rannych i uwięzionych, udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym, których przekazali załogom  Pogotowia Ratunkowego. Większość pacjentów zagrożonych pożarem Oddziałów ewakuowano do wydzielonych pomieszczeń w bezpiecznej części szpitala, część ewakuowano  do Centrum Kongresowo Dydaktycznego w Poznaniu. Sprawny ich przewóz zatłoczonymi ulicami Poznania zabezpieczał autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, konwojowany przez policjantów. W tym czasie, wstęp osobom postronnym do rejonu zagrożenia  wzbraniali oznakowani pracownicy szpitala. Pomocy ewakuowanym Oddziałom udzielali skierowani tam pracownicy nie objętych zagrożeniem Zakładów Diagnostycznych, Pracowni i Administracji.

  Personel szpitala ćwiczył w ten sposób procedury działania od momentu zauważenia ognia aż do zakończenia akcji ratowniczo-gaśniczej. Scenariusz napisany na potrzeby ćwiczenia, wynikający z ustaleń „Planu ewakuacji osób …” pozwolił sprawdzić działanie wdrożonego Systemu Sygnalizacji Pożarowej oraz spełnianie wymogów dla działań Służb Ratowniczych przez zagospodarowany rejon zewnętrzny szpitala.

  Ćwiczenie przeprowadzone w trosce o poprawę bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitala było kolejnym etapem doskonalenia współdziałania  personelu z jednostkami Służb Ratowniczych w sytuacji zdarzeń nadzwyczajnych na jego terenie.

   

   

   

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".