Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska
  • 13-12-2013

  Programy profilaktyczne i rehabilitacja medyczna w pulmonologii- gwarancją nowej jakości życia- relacja z konferencji

  W dniu 13 grudnia 2013 r., w szpitalu w Ludwikowie, odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „Programy profilaktyczne i rehabilitacja medyczna w pulmonologii gwarancją nowej jakości życia”. Przybyłych do Centrum gości powitał prof. nadzw .dr hab. med. Aleksander Barinow-Wojewódzki- dyrektor WCPiT. Pierwszą prelegentką była Magdalena Nawrocka, która przybliżyła zagadnienia związane z gruźlicą na świecie, w Europie i w Polsce, z kolei prof. nadzw. dr hab. med. Aleksander Barinow-Wojewódzki podsumował funkcjonujący od 5 lat Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Gruźlicy, w dalszej części Dorota Krawiecka przedstawiła nowoczesną diagnostyką mikrobiologiczną gruźlicy, z kolei Paweł Gruszczyński zaprezentował ocenę przydatności testu GeneXpert MTB/Rif w oparciu o wyniki badań uzyskanych w ciągu ostatnich 3 lat. Tomasz Ozorowski przybliżył zagadnienia związane z terapią biologiczną widzianą okiem lekarza mikrobiologa i epidemiologa, natomiast Marcin Skowroński opowiedział o zatorowości płucnej u mężczyzny z gruźlicą z mutacją Leiden w genie czynnika.
  Druga sesja dotyczyła zagadnień związanych z rehabilitacją medyczną. Jako pierwszy wystąpił Marcin Grześkowiak poruszając zagadnienia związane z slump testem w diagnostyce dyskopatii odcinka lędźwiowego, natomiast o kinezyterapii w twardzinie układowej opowiedział Elżbieta Bach, a Łukasz Czubaszewski przybliżył zagadnienia związane z osteopatią. Daria Świniuch zaprezentowała tematykę związaną z neuropatią w onkologii jako objawem ubocznym chemioterapii, z kolei problemy psychologiczne w onkologii, ze szczególnym uwzględnieniem głowy i szyi przedstawiła Magdalena Kociałkowska, natomiast o roli logopedy w nowotworach głowy i szyi opowiedziała Estera Lipiak.
  Po zakończeni sesji odbył się występ kapeli Średzioki oraz tradycyjna świąteczna loteria fantowa.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".