Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 21-05-2010

  Sesje edukacyjne V Kongresu Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w WCPiT

  W miniony weekend w Poznaniu około 600 lekarzy uczestniczyło w V Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.

  Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zarówno sesje plenarne, interdyscyplinarne, referatowe, jak i warsztaty. Wielu wybitnych krajowych i światowych specjalistów w dziedzinie kardiochirurgii i torakochirurgii omówiło najważniejsze aktualności w tych dziedzinach medycyny. W trakcie trzech dni Kongresu zaprezentowano również ponad sto wybranych przez recenzentów prac naukowych.

  W dniu 20 maja 2010 Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii gościło uczestników V Kongresu Towarzystwa Kardio- Torakochirurgów. Spotkanie specjalistów z Polski i Europy poprzedziło zebranie Klubu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.

  We wczesnych godzinach popołudniowych rozpoczęła się sesja kardiochirurgiczna. Prowadzącymi byli prof. dr hab. Bohdan Maruszewski i dr hab. Marek Jasiński. Tematem wiodącym było „ECMO workshop, Leicester experience- UK”.

  Andrew W. Sosnowski przedstawił wykład „Current and future indication and status of adult and pediatric ECMO”,

  z kolei Justian Swanevelder przybliżył zagadnienia dotyczące „ECHO and TOE during ECMO-anesthetist point of viev”.

  W dalszej części wystąpił ponownie Andrew W. Sosnowski prezentując temat „Current techniques for adult and pediatric ECMO”, natomiast sesję kardiochirurgiczną zakończyli dr hab. Marek Jasiński i prof. dr hab. Bohdan Maruszewski omawiając zagadnienie „ECMO registry in Poland 2010". Dyskusja na temat wygłoszonych referatów w sesji kardiochirurgicznej trwała podczas rozmów kuluarowych w trakcie przerwy kawowej.

  Po przerwie rozpoczęła się sesja torakochirurgiczna, której motywem przewodnim była rola USG wewnątrzoskrzelowego w kwalifikacji do leczenia operacyjnego. Przewodniczącymi sesji byli prof. dr hab. Tadeusz Orłowski oraz dr Dariusz Dziedzic. Dzięki wyposażeniu sali konferencyjnej Centrum w system multimedialny, który umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku na żywo, wprost z bloku endoskopowego i sali operacyjnej do sali konferencyjnej możliwe był oglądanie prowadzonych zabiegów na żywo oraz zadawanie pytań.

  Ostatnim prelegentem sesji torakochirurgicznej był prof. Manfred Wagner, który przedstawił wykład pt. „How to approach EBUS”.

  Sesje edukacyjne, które odbyły się w Centrum stanowiły podsumowanie działań podejmowanych przez specjalistów w zakresie kardio- torakochirurgii, jak również stały się okazją do wymiany cennych doświadczeń, których zastosowanie służyć będzie podniesieniu jakości kompleksowej opieki nad pacjentami.

  W drugim dniu Kongresu odbyło się Walne Zgromadzenie członków PTK-T, w trakcie którego wybrano nowego prezesa, prezesa-elekta oraz członków Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów na lata 2010–2012.
  Prezes: prof. dr hab. Jerzy Sadowski.
  Past-prezes: prof. dr hab. Tadeusz Orłowski.
  Prezes-elekt: prof. dr. hab. Wojciech Dyszkiewicz.
  Członkowie Zarządu: doc. dr hab. Piotr Hendzel, doc. dr hab. Jarosław Kużdżał, prof. dr hab. Jerzy Laudański, dr med. Roman Przybylski, prof. dr hab. Witold Rzyman, dr med. Kazimierz Widenka.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".