Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska
  • 28-12-2011

  Specjalizacje po nowemu

  Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów przewiduje, że absolwenci medycyny przejdą najpierw podstawowy, a później szczegółowy etap specjalizacji. Ma trwać, z nielicznymi wyjątkami, krócej.
  Problem braku lekarzy specjalistów w Polsce niebawem może być jeszcze bardziej odczuwalny niż do tej pory, ponieważ wielu pracujących obecnie specjalistów zbliża się do wieku emerytalnego. Średnia wieku w tym zawodzie to 50 lat.
  Na 10 tys. osób zarejestrowanych jest 212 lekarzy, podczas gdy w Niemczech jest ich 400. Największe braki kadrowe odczuwane są w takich specjalizacjach jak: chirurgia, neurochirurgia, nefrologia i ginekologia.
  Ministerstwo Zdrowia, by poprawić sytuację rezygnuje z dotychczasowego modelu jednolitych specjalizacji. Będą robione dwustopniowo. Najpierw w ciągu dwóch lat lekarze zaliczą moduł podstawowy, a później szczegółowy. Ten podstawowy będzie przepustką do dalszego kształcenia.


  Zakończenie etapu podstawowego otworzy lekarzowi drogę do specjalizacji, której wybór będzie mógł przemyśleć przez dwa lata. Na początku posiądzie solidną bazę wiedzy, a specjalizacje staną się bardziej uniwersalne.
  Po skończeniu modułu bazowego lekarz wybierze sobie specjalistyczny spośród 67. Do listy dotychczasowych specjalizacji resort dodał w projekcie kilka nowych - m.in. chorób płuc dzieci, medycynę lotniczą, medycynę morską i tropikalną. W zależności od rodzaju specjalizacja potrwa trzy lub cztery lata. Wyjątkiem pozostanie wymagająca specjalizacja w ginekologii onkologicznej - lekarz będzie ją zdobywał przez dziewięć lat.
  Oprócz dwustopniowego modelu specjalizacji, resort zdrowia przewiduje, że dla kilkunastu z nich model kształcenia będzie nadal jednolity. Chodzi tu o anestezjologię i intensywną terapię (6 lat kształcenia), dermatologię, położnictwo i ginekologię (5 lat), otolaryngologię (6 lat) oraz okulistykę (5 lat).
  Lekarze, tak jak do tej pory, będą mogli odbywać specjalizację na zasadzie rezydentury, a resort określi ich liczbę dla każdego województwa. Po zakończeniu dwóch modułów specjalizacji lub jednolitego kursu lekarze podejdą do państwowego egzaminu specjalizacyjnego.
  Zdaniem MZ dzięki nowemu modelowi specjalizacji do systemu opieki zdrowotnej trafi więcej specjalistów, a pacjenci zyskają do nich lepszy dostęp.
  Uwagi do projektu ministerialnego rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy można wysyłać na adres resortu zdrowia do 8 stycznia 2012 roku.

  Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia
  27-12-2011 14:03

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".