Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska
  • 19-11-2009

  Światowy dzień rzucania palenia

  Palenie tytoniu należy do najpoważniejszych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. W Polsce mamy 9 – 10 mln, t. j. ok. 30 % dorosłych osób codziennie palących tytoń, wypalających rocznie ok. 74 mld papierosów gotowych i ok. 4,7 mld papierosów sporządzonych własnoręcznie przez palaczy.

  Raport WHO opublikowany w lutym 2008 wskazuje, że epidemia tytoniu zabija każdego roku na świecie 5,4 mln osób.

  Narażenie na dym tytoniowy jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i naczyń, chorób nowotworowych, zgonów noworodków i niemowląt, a także główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

  Pamiętać należy, że choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe zajmują pierwsze miejsce wśród przyczyn przedwczesnych zgonów, wynika z tego jednoznacznie, że palenie tytoniu i bierna ekspozycja na dym tytoniowy jest w naszym kraju najpoważniejszym zagrożeniem życia ludności w każdym wieku.

  Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3-5 proc. palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy. Kluczem do skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu. W walce z nałogiem najtrudniejsze są pierwsze tygodnie, kiedy pojawiają się trudności z koncentracją, zwiększona drażliwość i niepokój. Objawy odstawienia substancji uzależniającej mijają po około miesiącu. Bardzo często nie wystarczy silna wola, aby rzucić palenie. Podkreśliła, że uzależnienie od tytoniu to choroba, która powinna być leczona przez lekarzy. Nowoczesne leki i metody terapii zwiększają szansę na zaprzestanie palenia nawet o 400 procent.

  W Polsce pali około 9 milionów osób. Każdego roku wskutek tzw. chorób odtytoniowych umiera 69 tys. osób, a 43 tys. z tej grupy odchodzi przedwcześnie (w wieku 35-69 lat). Palenie tytoniu powoduje około trzykrotnie więcej zgonów niż wszystkie przyczyny niemedyczne razem wzięte, m.in. wypadki drogowe, katastrofy lotnicze, katastrofy kolejowe, morderstwa, samobójstwa.

  Palenie papierosów w ok. 90 proc. przypadków jest główną przyczyną POChP (zarówno przewlekłego zapalenia oskrzeli jak i rozedmy płuc). zapadalności na POCHP w Europie Środkowej i Wschodniej nie są dokładne, ale jak podaje Europea Lung Foundation, na całym świecie na POChP choruje około 44 milionów osób. W krajach rozwiniętych POChP występuje w średnim i starszym wieku, zwykle u osób powyżej 45 roku życia. Częstość występowania klinicznie istotnej postaci POChP w różnych krajach Europy wynosi natomiast od 4 do 10 proc. dorosłej populacji.

  W Europie umiera rocznie około 200 000 – 300 000 ludzi z powodu POChP. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)wskazują, że POChP jest odpowiedzialna za 4,1 proc. zgonów u mężczyzn i 2,4 proc. u kobiet w Europie. Spośród chorób układu oddechowego POChP jest główną przyczyną utraconych dni pracy. W krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii Norwegii, z powodu POChP rocznie notuje się 41 300 utraconych dni pracy na 100 000 osób. Przewiduje się przy tym, że w roku 2020 POChP stanie się trzecią wiodącą przyczyną zgonów i będzie powodem 6 milionów zgonów na całym świecie.

  Życzymy wszystkim palaczom, żeby dzisiejszy Światowy Dzień Rzucania Palenia stanowił dobrą okazję , żeby zerwać z nałogiem raz na zawsze.

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".