Fundusze EuropejskieSamorząd Województwa WielkopolskiegoWCPiTUnia Europejska
  • 27-07-2018

  Szczepionka przeciw grypie droższa, bo znalazła się na liście leków refundowanych?

  - W przypadku leków bez refundacji nie obowiązują sztywne ceny i marże, więc hurtownie sprzedawały Vaxigrip do aptek i poradni za 20, 25 zł, a w aptekach pacjenci płacili na ogół 30, 35 zł. Do programu darmowych szczepień przeciw grypie osób starszych samorządu Poznania zakupiono ją w cenie 18 zł za sztukę - informuje "Gazeta Wyborcza" i wyjaśnia, że od lipca szczepionka została wpisana na listę refundacyjną. Cena urzędowa, po jakiej sprzedaje ją Sanofi, to 35,83 zł. W aptekach kosztuje 45,76 zł. Pacjentom po 65. roku życia połowę tej kwoty zrefunduje NFZ. Wszyscy inni będą musieli zapłacić 100 proc. Dlaczego? - Ponieważ Vaxigrip Tetra jest teraz refundowany, o żadnym upuście nie może być mowy - wyjaśnia "Wyborcza" i pyta: - Skoro w zeszłym roku pacjenci mogli kupić Vaxigrip Tetra za 25 zł, to jaki jest sens, by NFZ płacił teraz za nią 22,88 zł, a drugie tyle dopłacał pacjent?

  W odpowiedzi na to pytanie Krzysztof Jakubiak, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, obszernie opisuje, jak zgodnie z ustawą refundacyjną powinien przebiegać proces wpisywania konkretnego specyfiku na listę leków refundowanych. I zapewnia, że w przypadku szczepionki wszystko odbyło się jak należy: resort uwzględnił m.in. korzyści zdrowotne i wpływ na wydatki NFZ.

  Źródło: termedia.pl

  ← Powrót

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".