I. Likwidacja urządzeń zawierających rtęć
– „Szpital wolny od rtęci”
Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, mając na uwadze dyrektywę UE z 2007r. oraz dużą toksyczność rtęci dla ludzi, ekosystemu i środowiska wyeliminował z użycia wyroby medyczne zawierające rtęć. Lekarskie termometry rtęciowe zostały zastąpione termometrami elektronicznymi, w laboratoriach zastosowanie znalazły termometry alkoholowe oraz toluenowe. Ciśnieniomierze rtęciowe zostały wymienione na aparaty bezrtęciowe ( elektroniczne, mechaniczne z manometrami zegarowymi). Higrometry i barometry znajdujące się na terenie Centrum nie zawierają rtęci.
II. Usunięcie elementów zawierających azbest
– „Szpital wolny od azbestu”
Azbest, włóknisty minerał, znany od stuleci, ze względu na unikalne właściwości chemiczne i fizyczne ( elastyczność, wytrzymałość mechaniczna, właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne, odporność na wysokie temperatury oraz działanie chemikaliów) znajdował zastosowanie w wielu dziedzinach np. budownictwie, przemyśle chemicznym.
Pomimo zalet, azbest został zakwalifikowany do substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Na terenie Polski od roku 1997 obowiązuje zakaz stosowania azbestu oraz wyrobów zawierających azbest, a od roku 2002 jest realizowany „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terytorium Polski”, przyjęty przez Radę Ministrów.
Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii usunęło wszystkie elementy i wyroby zawierające azbest z terenu szpitala.
III. Prawidłowa segregacja i ograniczanie
ilości wytwarzanych odpadów
Postępowanie z odpadami powstającymi w trakcie działalności Centrum określa procedura „Ewidencja i monitorowanie odpadów” oraz „Instrukcja postępowania z odpadami”. Podczas segregacji odzyskiwany jest plastyk i makulatura, które są przekazywane do recyklingu. Postępowanie z odpadami medycznymi odbywa się zgodnie z przepisami.
IV. Stosowanie urządzeń energooszczędnych
Centrum sukcesywnie wymienia urządzenia elektryczne na urządzenia energooszczędne np. żarówki i alternatywne np. zamontowano baterie słoneczne.
V. Zmiana technologii wykonywania zdjęć RTG
Wywoływanie zdjęć przy pomocy odczynników chemicznych zastąpiono techniką cyfrową. Ogranicza się w ten sposób ilość odpadów chemicznych w postaci wywoływaczy i utrwalaczy oraz klisz rtg.