Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska

Zastępca kierownika Pracowni w Chodzieży: mgr Barbara Malinowska (tel. 67 28 22 837 w.830)

Struktura organizacyjna:
Pracownia Bakteriologii (tel. 67 28 22 837 w. 832)

Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej wykonuje szeroki wachlarz badań na potrzeby szpitala oraz pacjentów ambulatoryjnych (patrz cennik).

Dla pacjentów ambulatoryjnych punkt przyjmowania materiałów do badań mikrobiologicznych czynny jest od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:
Pracownia czynna: 7:15 – 10:00

O Zakładzie:

Zakład specjalizuje się głównie w diagnostyce mikrobiologicznej gruźlicy oraz chorób dróg oddechowych wywołanych drobnoustrojami nieswoistymi. Prowadzimy również diagnostykę latentnego ( utajonego) zakażenia prątkiem gruźlicy przy użyciu testu IGRA (QuantiFERON –TB Gold In tube). Badania wykonywane są przy użyciu certyfikowanych odczynników, testów i podłóż mikrobiologicznych wiodących firm. Na wyposażeniu Zakładu znajduje się nowoczesny sprzęt pozwalający na szybkie wykrycie prątków w materiałach klinicznych pobranych od chorych z gruźlicą płuc lub pozapłucną oraz oznaczenie ich lekooporności. Są to m.in.:

  • Mikroskopy fluorescencyjne z systemem cyfrowej akwizycji obrazu
  • Automatyczne systemy hodowlane MGIT 960 oraz MB/BaCT
  • System genetyczny GeneXpert do wykrywania obecności prątków gruźlicy w materiałach klinicznych z dróg oddechowych metodą real-time PCR
  • System molekularnej identyfikacji prątków atypowych

Rejestracja zleceń, wydawanie i archiwizacja wyników badań prowadzona jest za pomocą systemu informatycznego ESKULAP. Zakład uczestniczy w ogólnopolskim Sprawdzianie Wiarygodności Badań w Mikrobiologii POLMICRO oraz w kontroli jakości badań mikrobiologicznych w diagnostyce gruźlicy prowadzonej przez Krajowe referencyjne Laboratorium Prątka Gruźlicy, uzyskując świadectwa wiarygodności badań.

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".