Fundusze Europejskie
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Unia Europejska

Kierownik Pracowni: dr n. med. Magdalena Nowak Glanc

Pracownia RTG:

Tel. (61) 66 54 229
Zdjęcia rtg wykonuje się od poniedziałku do piątku
od 8 do 18

Pracownia USG

Tel. 61 66 54 266

Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-13

Wykonuje badania jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, opłucnej dla pacjentów hospitalizowanych oraz ambulatoryjnych WCPiT.

Badania wykonują pracownicy ZDO:

 • lekarze specjaliści diagnostyki obrazowej:
  dr n. med. Beata Nikisch
  lek.med. Magdalena Nowak-Glanc
  lek.med. Alina Wybieralska
  lek.med. Juliusz Breza
   
 • technicy rtg
  Aleksandra Tokarek, Beata Jasiak,
  Katarzyna Olek-Waśko, Kazimierz Pach,
  Małgorzata Błażewicz, Małgorzata Jankowska,
  Małgorzata Siejek
 • rejestracja:
  mgr Anna Kadlec

Badania Rentgenowskie (RTG):

Warunkiem wykonania badania lub zabiegu z zastosowaniem promieniowania jonizującego jest skierowanie wystawione przez osobę kierującą na badanie. Skierowanie w formie pisemnej lub elektronicznej, zawiera cel i uzasadnienie badania; wstępne rozpoznanie kliniczne; informacje niezbędne do prawidłowego przeprowadzania medycznej procedury radiologicznej; podpis osoby kierującej na badanie.

Bez skierowania może być wykonane badanie z zastosowaniem promieniowania przeprowadzane w ramach badań przesiewowych oraz w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.
(Dz. U. Nr 241, poz. 2098 - par. 3.)

Badania z użyciem promieni "X" u kobiet wykonuje się do 10-tego dnia cyklu miesiączkowego lub niezależnie od fazy cyklu pod warunkiem skutecznej antykoncepcji.

Jeśli, na skierowaniu od lekarza (posiadającego aktualną umowę z NFZ) nie została wymieniona placówka, w której ma zostać wykonane zdjęcie, to można je wykonać w naszym szpitalu nieodpłatnie w godzinach od 8 do17 od poniedziałku do piątku.

Wynik, opis zdjęcia zawsze następnego dnia w godzinach od 12 do 18. Pilne opisy zdjęć tylko na wyraźną prośbę lekarza kierującego lub w innych uzasadnionych przypadkach (zdjęcie musi być wykonane do godz.11) po uzgodnieniu z rejestracją.

Inne zdjęcia w ramach badań przesiewowych (profilaktyki chorób układu oddechowego) oraz w przypadkach niepokojących objawów chorobowych a także badania okresowe można wykonać w naszym szpitalu odpłatnie (cennik usług w rejestracji, wystawiamy faktury) w godzinach od 8 do17 od poniedziałku do piątku (rejestracja w holu głównym szpitala) - ruch chorych. Wynik, opis zdjęcia zawsze następnego dnia w godzinach od 12 do 17. Pilne opisy zdjęć tylko w uzasadnionych przypadkach (zdjęcie musi być wykonane do godz.11) po uzgodnieniu z rejestracją.

Niezależnie kto jest płatnikiem badania do wykonywania badań z użyciem promienia x potrzebne jest skierowanie.

Przygotowanie do badania rtg (oprócz zdjęć i badań dotyczących klatki piersiowej;
Dzień przed badaniem - 3x2 tabl. węgla lub 2x2 kaps. Espumisanu.
Śniadanie: normalne.
Od godzin obiadowych: dieta płynna lub bezresztkowa.
W ciągu całego dnia należy wypić około 2 litrów płynów niegazowanych. W dniu badania rano wypróżnić się, połknąć 2 kaps Espumisanu; nie wolno nic jeść ani pić.

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".